Neopustíš hranice! Smer prikáže

Autor: Katarína Ragáčová | 10.4.2013 o 11:00 | (upravené 10.4.2013 o 11:14) Karma článku: 20,85 | Prečítané:  2026x

Hranice obvodu majú určovať život našich detí minimálne deväť rokov.   Minister školstva Dušan Čaplovič navrhuje, aby rodič nemohol dať svoje dieťa do tej základnej školy, ktorú si sám vyberie, ale iba do tej, do ktorej spádovo patrí. Ja viem, že pán  Čaplovič prežil väčšinu života v socialistickej ére a dve desaťročia slúžil komunistickej strane. Asi by som sa preto nemala čudovať, že mu nič nehovorí pojem sloboda. Ja sa ani nečudujem. Napriek tomu, som rozčúlená.

 

Pretože svojím najnovším návrhom zasahuje do mojich slobôd a vrhá moje deti do pazúrov totality. Na budúci rok pôjdeme s deťmi na zápis do základnej školy. S viacerými známymi, ktorí majú deti v rovnakom veku, už teraz uvažujeme do ktorej školy ich dáme. Nie, nechcem ich dať do školy v spádovej oblasti. Pretože nemám na ňu dobré referencie od ľudí, ktorí tam už deti majú. A nevychádza veľmi pozitívne ani z monitorovania vedomostí deviatakov.

V Bratislave je viacero škôl, ktoré majú veľmi dobré renomé a rada by som deti dostala do jednej z nich. Mám ich mimochodom aj celkom blízko mojej práce, čo by mi vyhovovalo dvojnásobne.

Ak táto vláda zoberie rodičom slobodnú voľbu pri výbere školy, myslím si, že poruší dokonca Ústavu SR.

Pretože

Článok 35 hovorí: „Každý má právo na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň...“. Deti sa začínajú, podľa mňa, pripravovať na povolanie už v základnej škole. Čo ak by sa chcelo nejaké dieťa pripravovať na svoje budúce povolanie v špecializovanej škole – športovej, jazykovej, zameranej na matematiku alebo nebodaj v škole pre nadané deti? Ak má na to schopnosti. Nebude mať na to právo, pretože jeho bydlisko sa nenachádza v blízkosti tejto školy?

Ďalej

Článok 34 zaručuje právo menšín na vzdelanie v ich jazyku. Ale čo ak v ich obvode jednoducho škola s vyučovacím jazykom ich menšiny nie je?

Pričom, samozrejme, seba a svojich potomkov pohlavári obmedzovať nebudú. Pretože právo vybrať si súkromnú školu zostane. Ale kto v tejto republike má na to, aby svojim deťom platil vychytené ale drahé súkromné školy? Áno, určite je to aj zopár poctivých jednotlivcov, nespochybňujem. Ale sú to aj tí, ktorí nám chcú zobrať právo výberu pre naše deti. Pozrite sa na zloženie vlády – minister financií, minister dopravy, minister vnútra, premiér.... Majú na to dosť peňazí. A tie ich posúvajú do kategórie, kde chcú slobodu výberu ponechať.

A keby aj nechceli dať deti do súkromnej školy. Žijú v lukratívnych štvrtiach, v ktorých sa nachádzajú práve tie dobré školy, kde by možno chceli dať svoje deti aj rodičia z okrajových častí.

Ak mi táto vláda zakáže dať deti do školy, ktorú si ja vyberiem, odchádzam z tejto krajiny. Skôr, ako mi ju zakážu opustiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?